Ses Sistemleri


Ses Sistemleri
Ses Sistemleri

SES SİSTEMLERİ

 

Halkımızda bir ses sistemi bas ses veriyorsa, gücü de iyiyse iyidir ön yargısı var. Halbuki bir ses sistemi isterse 50000 Watt olsun, ortalama güçte ama kaliteli bir amfiyle beslenen Hi-Fi ses sistemiyle kalite yönünden başa çıkamaz.Yılların tecrübesinden bahsediyoruz. Neredeyse vakum tüplerinin çıkışından beri gelişen Hoparlör dünyası bugün gelişimini daha çok ufak sistemlerde göstermektedir.

 

Ses Sistemleri Hakkında Bilgiler

 

Watt: Bir hoparlörün ses çıkış gücünü ifade ederken kullanılan en temel ve en yaygın ölçü birimidir. RMS ile aynı anlamı taşır. Çoğu firma ürünlerinde pazarlama politikası olarak uçuk kaçık watt değerleri kullanır. Bu değerlerin birçoğu yanlıştır.

RMS: “Root Mean Square” sözcüğünün kısaltması olan RMS, matematikte karekök ortalama hesaplaması anlamına gelirken ses sistemlerinde, çıkış amplifikatörünün sağlayabildiği sürekli maksimum elektrik gücünün ölçüsüdür. Bir hoparlörün RMS değeri, o hoparlörün sürekli olarak sağlayabildiği ses çıkış gücünü gösterir. Bu ses çıkış gücü ses dalgalarının karekökünün ortalaması alınarak hesaplanır ve hoparlörün gerçek ses çıkış gücünün tam olmasa da en gerçekçi ifadesidir. Firmalar hoparlörlerinin gücünü genelde RMS değeri ile ifade eder.

Peak: Peak ise RMS’ten farklı olarak hoparlörün anlık olarak çıkabileceği en yüksek ses çıkış gücünü gösteren değerdir. Örneğin RMS değeri 500W olan bir hoparlörün peak değeri 750W olabilir. Bu değer anlık olarak hoparlörün verebildiği ses gücüdür ve bu süre çok kısıtlıdır. Bir hoparlör peak değerindeki ses gücüne çıktığında ses belirli bir oranda bozulur. Bu süre biraz daha uzadığında hoparlörün diyaframı yırtılabilir veya mekanik aksanları bozulabilir. Bazı hoparlör üreticileri peak değerini olağan dışı olarak ifade eder. Piyasada 9500W’lık peak değerine sahip ürünler görebilirsiniz. Bu oran sizi asla yanıltmasın. Bu tip hoparlöre bırakın 9500W’ı 95W verdiğinizde tuzla buz olabilir.

Amplifikatör: Kısaltması ampli olan fakat halk dilinde amfi olarak bilinen cihaz, yükseltici olarak tanımlanır. Amplifikatörün görevi ses kaynağı olan cihazdan (DVD oynatıcı, elektronik gitar, mp3 player gibi) çıkan ses sinyallerini, kendi içerisinde işler, yükseltir ve güçlendirerek hoparlörlere iletir. Amplifikatör ev sinema sistemlerinde olmazsa olmazlardan biridir. Güçlü ve kaliteli seslerde başrolü oynar.

Frekans: Frekans bir hoparlörün band genişliği yani tepki verebileceği en bas ve en tiz seslerin oluşturduğu sayı doğrusu olarak düşünülebilir. Frekans aralığı, düşük frekanslı yoğun bass sesler olarak 20 Hz’den başlar ve yoğun tiz sesler olarak 20000 Hz’e kadar çıkar. Teknik olarak bu frekans aralıklarını tek bir hoparlörden almak imkansızdır. Ses sistemleri en iyi frekans aralığını yakalamak için subwoofer, tweeter ve amplifikatör bir arada kullanır. Subwooferlar en düşük frekansları sağlarken, tweeterlar en yüksek frekansları sağlarlar.

 

Maddeler halinde ses sistemlerini tanıyalım;

  • Üst düzey ses sistemlerinin bileşenleri
  • Rekor fiyatlı ses sistemleri gerekli midir?
  • Ses karakteristiği nedir?
  • Ses sistemini neye göre seçmeli?

Üst Düzey Ses Sistemlerinin Bileşenleri

Evet, bir kablo, fiş ve jack. Tabii ki bu kadar değil. Size elimden geldiğince ses sistemlerini tanıtacağım.Başlangıç olarak tüm parçaların isimlerini bir tanıyalım. DAC, pre amplifier,varsa ekolayzır katı,temel amfi katı,hoparlörler (Stereo veya çoklu kanallı), Receiver ve tabii ki kablolama. (Hoparlörlerle temel sistemler arası, sistemler ile DAC veya Receiver arası ve elbette güç kablolaması)

 HI-FI dünyasında o kadar çok bileşen ve o kadar çok detay var ki, bir insanın hepsini bilmesi belki de tüm ömrünü alabilir. Bu yüzden hatam olursa şimdiden affola ama öyle bir şey yapacağımı sanmamakla beraber, bu kadar derin bir deryadan sadece bir makale içerisinde en fazla yüzeysel olarak bahsetmek mümkün.

DAC ile başlayalım.Arkasında sol tarafta çıkışları görmektesiniz. Kırmızı Beyaz RCA çıkış ve Dengelenmiş Çıkış. Dengelenmiş çıkış, RCA’ya nazaran oldukça fark yaratabilir, nedeni de temelde stereo ayrımda yatmaktadır. Stereo ayrımın çok daha net bir şekilde ayırt edilebilmesini sağlamaktadır ve bu yüzden RCA çıkışlar her ne kadar daha popüler de olsa, Hi-Fi dünyasında fazla yeri olmamalıdır. Sağ tarafta ise girişler mevcut. Güç girişi, optik giriş ve standarttan biraz farklı USB girişi gibi.

Bir de Receiver denilen yapıyı tanıyalım. Genelde çoklu (Surround) ses sistemlerinde kullanılmaktadır ve kaynaktan (DAC olabilir) gelen sesi hoparlörlere aktarırlar. Belirli bir seviyeye kadar olan ses sistemlerinde düzen böyle işler. Daha üst düzey ses sistemleri ilginç de olsa genelde stereo olduğu için daha farklı yapıda oluşturulurlar. Amfi katları vesaire daha özelleştirilmiştir.

 

Ses karakteristiği nedir?

Sesin analog olarak aktarılan belirli bir sinyali vardır. Dijital ekipmanlardan işlendikten sonra veya doğrudan plak gibi ekipmanlara kayıtlı ses sinyalinin her zaman düz halde yansıtıldığı söylenemez. Bazen daha baslı gelir, bazen daha tiz veya sesin karakteristiği çok daha farklı olabilir. Aynı şey stereo ayrım için de geçerli veya surround ayrım.Sesin ne kadar etrafa yayıldığı yine farklı bir karakteristik meselesidir. Ayrıntıların ne kadar ön plana çıkabildiği (Her sistem karakteristiğine bağlı olarak farklı ayrıntıları ön plana çıkarabilir) ve sesin temizliği de dahil pek çok konu yine karakteristik meselesidir.

Ses sistemini neye göre seçmeli?

Elbette isteyen istediği sesi arzulamakta özgür.Güç ve bas istiyorlarsa bu onların tercihi ama Hi-Fi dünyasında daha makul şiddette baslar daha doğru ses cevabı için daha uygundur. Monitör hoparlörler ile müzik dünyasına giriş yapabilirsiniz.Görece cüzi fiyatlara bu istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel olmanıza da gerek yok. Daha pahalı ses sistemleri için, mesela çoklu kanallı ses sistemleri gibi,biraz daha işin ehli olmanız gerekebilir.Artık en üst düzey için ise, önce başkasından yardım alabilseniz de, daha sonrasında kendi profesyonelliğinizi konuşturmalısınız.

 

Bosch Genel Seslendirme Çözümleri

Yüksek kaliteli genel seslendirme ve sesli tahliye sistemleri, güvenlik ve emniyete yönelik zorluklarla başa çıkmada başarı sağlamaktadır.

Bir genel seslendirme ve acil anons sistemi tam anlamıyla etkili olmak için olağanüstü performans ve güvenilirlik sağlamalıdır. Şirket, tüm dünyada büyük ulaşım terminalleri, dini yapılar, kamu binaları, ofis binaları, okullar ve alışveriş merkezleri için sistemler ve bileşenler sağlamıştır.

 

Cami Ses Sistemleri

 

Çağımızın teknoloji çağı olmakla  birlikte tüm ibadethanelerde duyulan teknik alt yapı firmamız tarafınca projelendirilip sizlerin kullanımına sunulmaktadır.Günümüzde bir çok ibadethanede sadece namaz kılınması yerine mevlüd,kutlu doğum,kandil bu gibi etkinliklerde kalabalık olması ve ibadethanenin birden fazla bölmesi olduğundan cami içinden ses ve gürütüyü diğer bölmelere iletme ve yansıtma ve buna benzer  gereksinimi duyulmaktadır.

 

Monitör ünitesi, rack tipi mikser,güç amplifikatörü,anfi,hat trafolu anfi,akıllı okul saati,telsiz anons yayın ünitesi,bölgeli anfi,akıllı fabrika zil saati, mikser, öğrenci ünitesi,invertör,programlı ezan saati,taşınabilir seyyar ses sistemi, hatim ve ezan okuma cihazı,duvar tipi sütun hoparlör,boş hat trafosu kutusu, el tipi kablosuz mikrofon,minare hoparlörü yaka tipi kablosuz mikrofon modelleri ile West Sound ürünleri sektörde çok tercih edilir.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar