Yangın Alarm Sistemi Kullanılan Kablolar


Yangın Alarm Sistemi Kullanılan Kablolar
Yangın Alarm Sistemi Kullanılan Kablolar

Yangın alarm sistemi için genellikle J-SH(St)SH FE180 E30/E90, JE-H(St)H FE180/E30 HFFR ve JH(St)H…Lg HFFR tipi kablolar kullanılmaktadır.

 

 

J-SH(St)SH FE180 E30/E90 Yangın Alarm Kablosu

Yangın şartları altında (750°C ısı ve alev altında) sabit çalışmak koşuluyla (FE-180) 180 dakika enerji iletimini sürdürebilen, aleve dayanıklı, halogen free kablolardır. Bu kablolar yangın alarm sistemlerinde, yangın halinde çalışması gereken cihaz, asansör ve makinelerin kumanda kabloları olarak, yangın alarm sistemlerine bağlı havalandırma sistemlerinde besleme kablosu olarak, kablonun yangın esnasında yanarak zehirli gaz çıkarmasının istenmediği ortamlarda hastane, iş merkezlerinde okullarda, vb. yerlerde kullanılırlar.

 

JE-H(St)H FE180/E30 HFFR Yangın Alarm Kablosu

Endüstriyel tesisler, büyük oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, enerji santralleri, kültür merkezleri, konutlar, havaalanı, metro gibi insan sayısının çok olduğu, yangın tehlikesi olan tesislerde akım iletiminin devamını sağlamak için otomatik kontrol, güvenlik ve yangın alarm sistemlerinin donanımlarında analog ve sayısal sinyallerin iletiminde kullanılır. Bu tip kablolar, yangın esnasında alevi iletmezler, duman yoğunluğu çok düşük korozyona elverişli ortamlar yaratmaz ve de insan sağlığını etkileyecek zehirli gazlar çıkarmaz.

 

 

JH(St)H…Lg HFFR Yangın Alarm Kablosu

Bu halojen içermeyen ekranlanmamış kontrol ve iç bağlantı kabloları enstrümantasyon ve kontrol mühendisliğinde; endüstriyel elektronikte, bilgisayarlarda, ofis makinelerinde; tüm iletişim sistemlerinde, ses frekans iletiminde, veri transferinde ve elektronik amaçlı bilgi iletişiminde ve de yangın ihbar kablosu olarak kullanılmaktadır. Bu tip kablolar, yangın esnasında alevi iletmezler, duman yoğunluğu çok düşük korozyona elverişli ortamlar yaratmaz ve de insan sağlığını etkileyecek zehirli gazlar çıkarmaz.

 

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Kablo Çekiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Bir yangın algılama ve alarm sisteminin istenildiği gibi çalışmamasının en önemli sebeplerinden biri kablolamanın doğru ve düzgün yapılmamasıdır. Kablolamada gerek tasarım gerekse montaj aşamasında aşağıdaki noktalara çok dikkat edilmelidir.

– Dedektörlerin bulunduğu zon (yangın bölgesi) kabloları, üretici firma önerilerine uygun seçilmelidir.
– Kablo kesitleri hesaplanmalıdır.
– Üretici firma zon (yangın bölgesi) uzunluklarına uyulmalıdır.
– Kablo yükü hesapları yapılmalıdır.
– Bağlantılar mukavim bir biçimde ve doğru yapılmalıdır.
– Kablo güzergahları, müdahale edilebilecek şekilde seçilmelidir.
– Kablo güzergahlarında su ya da çok yüksek nem olmamalıdır. Eğer olacak ise bu şartlara uygun kablo kullanılmalıdır.
– Kablo ekranlaması, standartlara ve yönetmeliklere uygun biçimde topraklanmalıdır.

 

Kaynak : tesisatorg

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar